Pieniądze dla konkurencyjnej firmy bez rozliczenia
Naruszenie zasad uczciwej konkurencji i wypłata z tego tytułu odszkodowań, nie stanowi naturalnego elementu funkcjonowania podmiotu gospodarczego, dlatego nie można ich uznać za koszt podatkowy.
Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o CIT. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą związaną z dietetyką. Oferuje sprzedaż planów żywieniowych dopasowanych do potrzeb klientów oraz produktów dietetycznych. W lipcu 2020 r. podpisała ugodę z inną firmą. Umowa mediacyjna była wynikiem toczącego się postępowania sądowego z powództwa przeciwko spółce. Konkurencyjna spółka żądała w nim nakazania zaniechania niedozwolonych działań, które stanowią czyny nieuczciwej konkurencji, a także zobowiązanie podatniczki do umieszczenia żądanego oświadczenia oraz zapłaty odszkodowania.
Sąd skierował sprawę do mediacji, w efekcie, której firmy się dogadały. Spółka tłumaczyła, że ona zobowiązała się do szeregu czynności, m.in. niepublikowania reklam z udziałem określonych klientów w środkach komunikacji, takich jak strony www i portale społecznościowe, zmiany wyglądu wszystkich placówek, ale przede wszystkim zgodziła się zapłacić odszkodowanie, którego płatność została rozłożona na sześć rocznych rat. W tej sytuacji wniosła o potwierdzenie, że odszkodowanie będzie dla niej kosztem podatkowym.
Fiskus takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta